Rada bezpečnosti OSN 2014

Home / Projekty / Rada bezpečnosti OSN 2014

Student Model of the UN Security Council

27. listopad 2014

 
Milí delegáti,

abyste nevyšli před konáním dalšího ročníku Studentského modelu Valného shromáždění OSN ze cviku, rozhodli jsme se uspořádat pro vás nový projekt – Studentský model Rady bezpečnosti OSN.

Rada bezpečnosti byla a je jedním z nejdůležitějších orgánů OSN a její rezoluce hrají významnou roli při řešení různých konfliktů a krizí ve světě.

Skládá se z 15 členů – 5 stálých (Spojené státy americké, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Francie, Čína a Rusko) a 10 nestálých, které se obměňují (v tuto chvíli jimi jsou Argentina, Austrálie, Čad, Čile, Jordánsko, Litva, Lucembursko, Nigérie, Jižní Korea a Rwanda). Každý měsíc drží jeden ze států předsednictví a pořadí se mění podle abecedy. Kromě členů se jednání mohou účastnit i nečlenské státy, jichž se týká projednávané téma, nemají však právo hlasovat. To mají pouze členové Rady bezpečnosti a stálí členové mají navíc právo veta – pokud jeden z nich nesouhlasí s projednávanou rezolucí, nemůže být schválena.

V současnosti je jedním témat, kterým se státy na půdě Rady bezpečnosti věnují, situace v Iráku a Sýrii v souvislosti s Islámským státem – proto jsme ho zvolili i jako téma naší simulace.

Jednání se ale tentokrát bude odehrávat v Praze v kanceláři Informačního centra OSN, které celý projekt podporuje.

Další novinkou je, že celé jednání bude probíhat v anglickém jazyce.

Pozor! Tentokrát je určeno pouze pro studenty středních škol.

A jako tradičně se můžete těšit i na zajímavého hosta – Jana Kužvarta, arabistu a vedoucího nových médií Asociace pro mezinárodní otázky (http://jankuzvart.cz/).

Proto se neváhejte přihlásit – budeme se na vás těšit!
– Termín akce: čtvrtek 27. 11. 2014
– Čas konání: 9:30 – 16:30
– Místo konání: Informační centrum OSN v Praze (Železná 24, Praha 1)
– Počet účastníků: 20 (pouze studenti středních škol)
– Jazyk jednání: angličtina
– Přihlašování na akci: od 1. 11. 2014 11:00!