Rada bezpečnosti OSN 2016

Home / Projekty / Rada bezpečnosti OSN 2016

Studentský model Rady bezpečnosti OSN – Historická simulace

18. duben 2016

 
V rámci jednodenních simulací jednání Rady bezpečnosti, které organizujeme ve spolupráci s Informačním centrem OSN v Praze, jsme pro Vás připravili novinku: Historickou simulaci! Přijďte si vyzkoušet roli ambasadora OSN, zbrusu nový jednací pořádek nebo se jako zkušený delegát ucházejte o jednu z velmocí a veďte ostatní státy svoji iniciativou.

Termín: pondělí 18. dubna 2016
Místo: Informační centrum OSN – Železná 24, Praha
Celkový počet míst: 11
Jazyk: český/slovenský
Účastnický poplatek: 100 Kč
(Poplatek zahrnuje tištěné materiály k tématu, občerstvění během přestávek, oběd v prostorách centra a „bezedný pohár” na sortiment teplých i studených nápojů po celý den.)

Přihlášky od studentů SŠ i VŠ přijímáme do 11. 4., a to zde:
https://docs.google.com/forms/d/1axduIUNtVEY5jGOWDqrw_uadQajHXixJ_8fRr5PsHGM/viewform

Tématem této historické simulace je „Stížnost ohledem agrese na Korejskou republiku”:

Korejská republika byla za rozbřesku, 25. června 1950, napadena vojsky Severní Koreje, která za dělostřelecké podpory překročila 38. rovnoběžku. Ještě toho dne označila OSN tento akt za invazi a volá po okamžitém příměří. Následné zasedání Rady bezpečnosti OSN přijímá rezoluci č. 83, pomocí které žádá o ukončení bojů a stáhnutí severokorejských vojsk zpět na 38. rovnoběžku. Bez výsledku.

Deset dní poté usedáte v Lake Success, dočasném sídle OSN, spolu s dalšími členy Rady bezpečnosti, abyste zažehnali první neutichající krizi začínající studené války. Vážnost situace podtrhuje i příchod delegace Sovětského svazu, která doposud zasedání Rady bojkotovala…