Rada bezpečnosti OSN 2017

Home / Projekty / Rada bezpečnosti OSN 2017

Studentský model Rady bezpečnosti OSN – Historická simulace

3. duben 2017

 
V dubnu proběhne již čtvrtá z řady jednodenních simulací jednání Rady bezpečnosti, které pořádáme ve spolupráci s Informačním centrem OSN v Praze.
Opět se můžete těšit na historickou simulaci jednání RB, která měla na PDS minulý rok premiéru a sklidila úspěch.

Přijďte si vyzkoušet roli ambasadora OSN, potkat nové přátele i staré tváře nebo ozkoušet zbrusu nový prvek z naší dílny – tzv. Country Position Rating System, neboli systém úkolů a cílů jednotlivých zastupitelů států.

  • Termín akce: pondělí 3. dubna 2017
  • Čas konání: 9.30 – 16.30
  • Místo konání: Informační centrum OSN v Praze (Železná 24, Praha 1)
  • Počet účastníků: 15
  • Jazyk jednání: čeština
  • Účastnický poplatek: 100 Kč

Poplatek zahrnuje tištěné materiály k tématu, oběd v prostorách centra, občerstvení během přestávek a dostatek teplých i studených nápojů po celý den.

Přihlášky od studentů SŠ i VŠ byly k dispozici od 13. 3. (18.00) do 20. 3. (23.59) v sekci Přihláška.

Tématem této historické simulace je „Turecká invaze na Kypr”:

Kypr, 1974, 20. července.

Ještě před východem slunce dorážejí na rozkaz Ankary k pobřeží kyperské Kyrénie lodě plné těžce ozbrojených tureckých vojáků jako reakce na puč extrémní pro-řecké pravice a pokus o atentát na prezidenta. Setkávají se ale s odporem řecko-kyperských ultranacionalistů a dochází k prvním krveprolitím.
OSN ještě téhož dne volá po respektování suverenity Kypru, ale odpovědí jsou jí pouze nesmlouvavé podmínky Turecka a jeho další agresivní postup spojený s civilními oběťmi, které mají na svědomí obě strany.

O tři dny později se Rada bezpečnosti znovu schází a vy, jako její člen, musíte pomoci najít odpovědi na otázky turecké invaze na Kypr. Čas ale běží a každý den stovky dalších obyvatel Kypru umírají nebo jsou vytlačeny ze svých domovů a vypadá to, že se ani jedna strana v záchvatu nacionalismu neštítí ničeho…